Panorama je širok vidik, odnosno nesmetani pogled na cijelu okolicu. Drugim riječima, sve ono što vidimo oko sebe je panorama.
Panorama označava spajanje više fotografija u jednu kako bi se dobila jedna dugačka vertikalna ili horizontalna fotografija. Dakle, kamera prvo snima više fotografija predmeta u vidnom polju, a zatim ih lijepi u jednu fotografiju.
Vrste panoramskih fotografija:
Horizontalna panorama – fotoaparat se postavlja horizontalno. Koriste se za fotografiranje krajolika, gradskih trgova i sl., jer dočaravaju širinu i prostranost nekog prostora. Objekt koji fotografiramo bi na svim fotografijama trebao biti jednako udaljen da bi rezultat bio ispravan.
Vertikalne panorame – fotografiraju se fotoaparatom okrenutim vertikalno i prikladne su za fotografiranje visokih objekata jer dočaravaju visinu.
Preporuča se da se fotografije preklapaju od 30% do 50% kako bi program lakše uočio preklapanje. Motivi su u pravilu pejzažne fotografije, gdje se dojam scene pojačava uporabom panorama tehnike Prilikom fotografiranja bitno je da je motiv statičan, kako bi se fotografije lakše spojile u jednu.
Tehnika je postala popularna razvojem računalnih programa koji mogu automatski prepoznati preklapanje fotografija i spojiti ih u jednu.
Jeste li znali?
Istraživači iz NASA-e objavili su prvu panoramu Marsa. Omogućit će znanstvenicima detaljno proučavanje površine planeta. Fotografija se sastoji od 142 pojedinačne slike snimljene Perseveranceovim sustavom kamere Mastcam-Z.
Autor fotografije: Željko Matulic